Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tento článek byl publikovaný v časopise Psí Sporty v 11 /08.      

                    

  Rubrika EXOTI představujeme :

                          Trénovaný osobní strážce z východu …..

Plemeno : Šarpej Barva : černá, extra krátká srst

Narozen : 10.10.2004

 Země původu : Čína

Majitel / psovod : Krutišová Petra, www.houbak.estranky.cz

Chovná stanice : Black charisma

Složené zkoušky : ZZO ( Bedea Kroměříž, poslušnost na výbornou - 54 bodů z 60 ! ) Jediný svého plemene v ČR, který složil pracovní zkoušku ! )

Výstavy : Vítěz dorostu, velmi nadějný 2005, Národní výstava 05 -VD1, Mezin. Výstava Brno 07 -VD2 ) .

 Jméno : Erwin black charisma – Eda s přezdívkou Houbák – podle nosní houby, kterým je toto exotické plemeno prosnulé ..

Znaky : Pes s hroší tlamou, malýma klopenýma ušima, volnou kůží a modrým jazykem – to jsou znaky šarpeje.

Shar – pei znamená písková srst, zvláštní charakter srsti, krátká, tvrdá na pohmat připomíná smirkový papír.

Základní rysy povahy : pomalejší chápání a reakce, lenost, hysterie z neznámých věcí, velice čistotný, společenský, těžko cvičitelný, miluje jednoho pána, má rád stereotypy. Co umí : kromě poslušnosti dle zkoušky ZZO, malý žebřík, áčko, tunel, aportovat činku -malou i 2 kg !, překážku 80 cm i s aportem, umí stopovat, umí obranu, kouše na jutový klín , vyštěkává figuranta ), rád chytá hozené disky, jako málokterý šarpejJu makety…aportuje figuranta… - dovede aportovat cokoliv, většina šarpejů neaportuje ….náš Eda se opravdu svému plemeni vymyká.

Většina majitelů šarpejů má svého psa jen na procházky a na gauč, ale sportuje s nimi jen málokdo. Je to opravdu velmi temperamentní, tvrdohlavé a v literatuře popsáno jako velice špatně cvičitelné plemeno. Naučit ho poslušnosti a ovladatelnosti dalo spoustu práce, není hloupý, jen se příliš nenamáhá cokoliv vymýšlet, má rád stereotypy, je třeba mít ve výchově pevné nervy ! Jelikož je velmi samostatný, není lehké nalézt něco, co by ho motivovalo k nějaké činnosti natož k výcviku.

Pamlsky a balonky u Edy zabraly, je lovec od přírody a balonky doslova loví ! Většinou si lidé myslí, že šarpej je díky své volné kůži stále nemocný a má spoustu zdravotních a kožních problémů a potřebuje zvláštní péči….není to tak docela pravda, Eda je otužilý, chodíme ven v zimě , v létě, za deště a bláta, je velivce otužilý. Sami chovatelé dbají na to, aby zdraví jedinců bylo na prvním místě . Proto je dobré pořídit si štěńě z kvalitního zdravého chovu.

Jeho povaha výchází v podstatě z jeho původního uplatnění v Číně, původně byl šarpej venkovským pouličním toulavým psem… později předkové dnešních šarpejů hlídali brány čínských paláců, šarpej je opravdu hlídací pes, ostražitý, nedůvěřivý k lidem a stále připraven k útoku či obraně pčed případným nebezpečím. Co je na nich úžasného je to, že jsou nepodplatitelní ! Od nikoho si nevezme žádnou pamlsku, ani se nenechá pohladit jen tak. Nemá rád hlazení na hlavě, krku, zádech. Sám nevyhledává jinou společnost než svého pána, kterého bezmezně miluje a je pro něho jediným středobodem světa, pokud v něm najde důvěru. Trpí, když nemůže být ve společnosti svého pána.

Později se používali šarpejové jako bojoví psi ke psím zápasům. Dodnes jim nedělá potíže, když je nějaký pes chytí, otočit se bleskurychle ve volné kůži a zakousnout se protivníkovi tak, kde to nejméně očekává ! Navíc jejich pichlavá srst není v protivníkově tlamě vůbec nic příjemného ! Náš Eda je vyjímečný svou bezmeznou aktivitou, je to hyperaktivní čertík, původně jsme ho měli jen na procházky, od roku 2005 s ním trénujeme sportovní kynologii, museli jsme ho zaměstnat a vybít tu jeho nahromaděnou energii, jinak by se z něho stal problémový pes. Rád stopuje ( a že mu to jde ! ( chvílemi připomíná vysavač, odfukuje kamínky a větvičky ), cviky poslušnosti provádí se svým typickým fuńením a chrčením, ale z radosti, a miluje obranu, hru s figuranem a jutovým peškem nebo ovčí kůži ! Dokáže ubránit paničku, vyštěkat figuranta v úkrytu, zadržet figuranta při útěku – nepoužíváme rukáv, ale jutového peška nebo ovčí kůži. Trénujeme i agility, ale figurant ho baví více.

Myslím, že toto exotické plemeno je velice málo vidět při nějakých sportovních aktivitách, a že je třeba zmínit to, že s každým pejskem se dá dělat spousta věcí, i když třeba ve vašem okolí cvíčí služební plemena, nikde není psáno, že společenské plemeno jako toto, by nemohlo zvládnout poslušnost a ostatní cviky dle zkušebních řádů nebo sportovní disciplíny k oboustranné spokojenosti ...-.)))